كدخبر: 31862 تاريخ : ۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۳:۰۴ نسخه چاپي ارسال به دوستان

نحوه ورود به دانشگاه بدون کنکور

 

چهل و سومین کنکور ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور امروز با برگزاری کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی به پایان می‌رسد.

 

کنکور دیگر آن تب وتاب چند سال گذشته را ندارد، از اضطراب و استرس آن تا حدود زیادی کاسته شده و این همه به‌دلیل افزایش ظرفیت آموزش عالی کشور است. سازمان سنجش امسال برای یک میلیون و ۸۳هزار و ۵۷۱داوطلب کارت ورود به جلسه کنکور صادر کرد که ۹۴۳هزار و ۱۶۰نفر از داوطلبان از مجموع ثبت‌نام‌کنندگان کارت‌ شرکت در کنکور خود را دریافت و در کنکور شرکت کرده‌اند.
در کنکور امسال بیشترین شانس قبولی در گروه آزمایشی ریاضی و فنی با ۸۷ درصد و کمترین شانس قبولی در داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی با ۳۱ درصد است، شانس قبولی در سایر گروه‌های آزمایشی به‌ترتیب گروه علوم انسانی ۸۱ درصد، گروه هنر ۴۳ درصد و گروه زبان‌های خارجی ۳۲ درصد است. پذیرش دانشجو در کنکور چهل و سوم نسبت به کنکور چهل و دوم ۱۵درصد افزایش یافته است و از ‌ کل داوطلبان‌‌کنکور امسال، ۶۳درصد شانس قبولی در کل دانشگاه‌ها را دارند.
جزئیات رشته‌های بدون آزمون
ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است و در ۱۰هزار کدرشته محل، کنکور دیگر معنایی ندارد و داوطلبان بدون کنکور در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند. رئیس سازمان سنجش با بیان جزئیات شرکت غایبان کنکور در دوره پذیرش بدون آزمون گفت: ۶۶۷هزار داوطلب کنکور امسال وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می‌شوند و داوطلبان درصورت غایب بودن و ثبت‌نام‌نکردن در کنکور هم می‌توانند برای انتخاب رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند. به گفته ابراهیم خدایی، حتی اگر داوطلبان در دوره‌های بدون آزمون هم ثبت نام نکرده باشند، سازمان سنجش فرصتی را فراهم می‌کند که این ثبت نام صورت گیرد، از سوی دیگر داوطلبانی که در پذیرش با آزمون شرکت کرده‌اند در پذیرش بدون آزمون هم می‌توانند شرکت کنند. وی درباره شرایط پذیرش بدون کنکور، خاطرنشان کرد: سوابق تحصیلی و معدل کتبی ۲ملاک اصلی پذیرش بدون آزمون دانشجوست.
پذیرش مستقل دانشگاه آزاد
کنکور امسال نسبت به کنکور‌های پیشین یک تفاوت داشت و آن تجمیع کنکور دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی است. رئیس سازمان سنجش در این‌باره گفت: پذیرش این دانشگاه‌ها به‌صورت مستقل انجام می‌شود. خدایی افزود: با تجمیع پذیرش و اضافه شدن ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، ظرفیت پذیرش برای همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی و آزاد اسلامی به حدود۸۰درصد می‌رسد. در۹۳درصد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان بدون آزمـون و در ۷درصد بقیه رشته‌ها، داوطلبان پس از قبولی در کنکور جذب می‌شوند.
اعلام نتایج
نتیجه اولیه کنکور امسال ۱۲مرداد‌ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود. داوطلبان از ۱۷مردادماه می‌توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند و نتیجه نهایی نیز ۲۱شهریورماه اعلام می‌شود.
گسترش بدون ضابطه و بحران بیکاری
‌بسیاری از کارشناسان معتقدند ظرفیت آموزش عالی کشور طی دولت‌های نهم و دهم بی‌رویه و بدون کار کارشناسی افزایش یافته و یکی از تبعات آن کاهش سطح کیفی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است که نهایتا منجر به خالی ماندن بیش از ۵۰۰هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور، به‌ویژه در بخش غیردولتی- غیرانتفاعی شده است.
در دولت نهم برای شکستن سد کنکور و مقابله دانشگاه آزاد اسلامی تعداد واحدهای دانشگاه پیام نور از یک سو و از سوی دیگر تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی و جامع علمی – کاربردی بدون هیچ محدودیتی گسترش یافت و در واقع کیفیت در آموزش عالی کشور فدای کمیت شد.
بدین‌ترتیب سند شکسته شدن سد کنکور به نام دولت نهم خورد. اکنون داوطلبان به راحتی موفق به ورود به آموزش عالی می‌شوند ولی پس از فارغ‌التحصیلی موفق نمی‌شوند به بازار کار ورود کنند و به گفته وزیر کار نسبت بیکاران دیپلمه به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها یک به ۱۰است که با توجه به روند فعلی به این درصد افزوده می‌شود. اکنون داوطلبان برای ورود به رشته‌های پرطرفدار در کنکور شرکت می‌کنند و به جرأت می‌توان گفت کنکور در بسیاری از رشته‌ها دیگر معنای گذشته را ندارد و داوطلبان به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیردولتی- غیرانتفاعی و جامع علمی – کاربردی در رشته دلخواه، به جز چند رشته خاص، ادامه تحصیل بدهند.
آموزش عالی کشور ما طی ۸سال اخیر نتوانست با صنعت و نیازهای جامعه تعامل خوبی داشته باشد. بسیاری از دانش‌آموختگان بیکار هستند و جالب اینکه با وجود اجرای طرح آمایش سرزمینی، هنوز هم در رشته‌هایی دانشجویان پذیرش و تربیت می‌شوند که کشور اصلا نیازی به آنها ندارد و چند سال پیش از نیاز به این رشته‌ها اشباع شده است.
ارتباط بخش آموزش عالی کشور با بخش صنعت نیز بسیار ضعیف است، البته مسئولان شعارها و سخنان زیبایی دراین‌باره بر زبان می‌آورند اما دریغ از برداشتن یک گام عملی برای تأمین نیازهای بخش صنعت. شاید هم چند موردی باشد که منکر آن نیستیم امادر حدی نیست که بخواهد بخش عمده نیازهای کشور را برطرف کند.
اکنون سد کنکور دانشگاه‌ها از مقاطع کاردانی و کارشناسی به تحصیلات تکمیلی(مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) منتقل شده، وقتی دارندگان مدرک کارشناسی از جذب در بازار کار ناامید می‌شوند به‌ناچار به امید یافتن شغل در خور‌ شأن خود سعی می‌کنند وارد مقاطع تحصیلی بالاتر شوند و موضوع بیکاری با فارغ‌التحصیلی آنان در مقاطع ارشد و دکتری به بحران تبدیل می‌شود. فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توقع جذب در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی با حقوق و مزایای بالا را دارند، درحالی‌که کشور نیازی به ‌این تعداد کارشناس ارشد و دکتری ندارد.
منبع: همشهری آنلاین

مطلب را در گوگل پلاس به اشتراک بزارید :


3 − = 2

مطالب مشابه :

آخرين خبر ها